Komentarze: 0
Melisa lekarska słynie przede wszystkim ze swoich właściwości uspokajających. W ziołolecznictwie jest stosowana jako środek na spokojny sen oraz nerwicę. Także po zjedzeniu ciężkostrawnych potraw można pić melisę, która ułatwia trawienie.
Melisa zwana jest także „cytrynowym ziołem” i pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. W Europie uprawia się ją od wieków. W Polce natomiast uprawiana jest nie tylko przez zielarzy, ale także przez pszczelarzy, gdyż przyciąga pszczoły.
Właściwości i skład melisy.
Liście melisy lekarskiej składają się między innymi z: trójterpenów, garbników, flawanoidów, kwasów polifenolowych, kwasów organicznych, soli mineralnych oraz olejków eterycznych.
I to właśnie dzięki olejkom eterycznym, melisa wykazuje swoje uspokajające działanie. Dlatego napary z melisy są polecane szczególnie osobom znerwicowanym, nadpobudliwym oraz zmagającym się z bezsennością oraz depresją.
Można także się odprężyć stosując aromatyczny masaż z użyciem olejków melisy.
Ziele to polecane jest też dla osób, które zmagają się z niestrawnością. Zwiększa ona wydzielanie soku żołądkowego oraz żółci, ułatwiając w ten sposób trawienie.
Melisę lekarską z LekiNatury.plstosuje się również przy bolesnych miesiączkach do łagodzenia bólu.
Poprawia ona także koncentrację i pamięć oraz może zapobiegać miażdżycy.
Podsumowanie
Warto w swojej apteczce posiadać liście melisy. Posiada ona dużo korzystnych dla zdrowia właściwości. Może także być używana w kuchni, między innymi do past, potraw rybnych czy mięsa. Najlepiej dodawać ją na samym końcu, bo jej aromat jest bardzo ulotny.